Gorsety kiedyś i dzisiaj

Stroje ludzi przed wiekami mocno różniły się od tego co obecnie zakładamy. Zostało oczywiście wiele takich elementów, które nadal się wykorzystuje, ale mamy także takie, które mocno przeszły metamorfozę i mają już inną rolę. Do takich propozycji na pewno zaliczają się gorsety, które bardzo mocno się zmieniły w stosunku do tego w jakiej formie i roli występowały przed wiekami.

Należy zauważyć, że gorset jest to przede wszystkim ubranie, które było jakby czymś co wyprzedziło biustonosz. Przed laty stanik nie funkcjonował i w takim przypadku kobiety właśnie używały gorsetów. Był to jednak dla wielu z nich znienawidzony element garderoby, który je bardzo męczył. Wiadomo bowiem, że zakładany przed wiekami gorset był wykonany z bardzo sztywnych materiałów i tym samym mocno ściskał kobietę w brzuchu. Dodatkowo zakładanie gorsetu wiązało się z tym, że był on bardzo mocno ściskany w związku z czym ciało kobiety się męczyło a wszystko było mocno ściśnięte.

Obecnie oferowane gorsety to już raczej produkt z innej epoki, który jest inaczej wykorzystywany i ma zupełnie inną rolę. Nie nosi się do już na co dzień i raczej stosuje w momencie, gdy chce się nieco wyszczuplić sylwetkę albo założyć jakąś bieliznę na wyjątkową okazję. Swojej typowej roli gorsety nie pełnią już od wielu lat, właściwie od momentu, kiedy masowo zaczęły się pojawiać biustonosze i na stałe wyparły ten znienawidzony element damskiej garderoby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *